Електронна бібліотека — студентам

Бібліотека університету, яка ще п´ять-десять років тому виконувала функції книгосховища, стала інформаційним центром, який може забезпечити студента потрібною інформацією в доступній і зручній формі.

Звичайно, новими інформаційними технологіями сьогодні нікого не здивуєш. Комп´ютер, Інтернет є майже в кожному домі, як і телевізор, холодильник чи телефон. У цій статті мова піде про доступність спеціальної навчальної інформації для студентів нашого університету з урахуванням того, що навчальна програма кожної дисципліни сорок відсотків навчального часу відводить студенту для самопідготовки.

Електронна бібліотека нашого університету стала однією з перших в Україні для студентів-медиків.

Зручний, просторий читальний зал, комп´ютерний зал можуть одночасно розмістити 130 студентів. Причому працювати можна не тільки за стаціонарними комп´ютерами, але й завдяки зоні Wi-Fi інформаційно активними є всі 130 місць читального залу, куди можна прийти зі своїм ноутбуком і переписати будь-яку потрібну інформацію. Її можна отримати також на будь-який електронний носій.

Про яку інформацію йдеться? Це, перш за все, електронні підручники. У читальному залі є більше 100 електронних підручників, авторами яких є провідні науковці нашого університету. Крім того, створена база даних у повнотекстовому форматі тих підручників з фундаментальних дисциплін, кількість яких на паперовому носії обмежена в бібліотеці. Сьогодні кожен студент може отримати на свій комп´ютер «Атлас анатомії людини» в 4 томах Синельникова, «Анатомію людини» М. Г. Привіса, «Фармакологію» Д. А. Харкевича, «Гістологію» Ю. І. Афанасьєва, «Патологічну анатомію» О. І. Струкова і В. В. Сєрова та багато інших підручників, всього близько 3,5 тисячі найменувань.

Створений електронний каталог навчальної літератури за допомогою спеціалізованої автоматизованої системи «Ірбіс» зв´язаний із загальним електронним каталогом бібліотеки, що дозволяє студенту, не виходячи з приміщення навчальної бібліотеки, відшукати та замовити будь-яку книгу, яка є в загальному бібліотечному фонді.

Це допоможе при підготовці реферату, а також тим студентам, які навчаються в наукових гуртках і поглиблено вивчають ту чи іншу тему або дисципліну. Цьому ж допоможе Інтернет, який стабільно працює в бібліотеці.

Гордістю електронної бібліотеки є бази даних матеріалів для допомоги студентам у самопідготовці на кафедрах університету. Ми маємо 62 таких бази даних. Вони передбачені для всіх спеціальностей і створені українською, російською й англійською мовами. Ці бази даних мають тексти лекцій, методичні розробки та рекомендації за окремими розділами та темами навчальних дисциплін, тести до модулів, тести для підготовки до складання державного тестування «Крок-1» і «Крок-2» та інші матеріали для допомоги студентам. Усі ці матеріали Ви можете отримати у віддаленому режимі із домашнього комп’ютера, якщо отримаєте логін/пароль на абонементі бібліотеки.

Проблемним питанням у діяльності навчальної бібліотеки є видача та здача підручників. Вона забирає дуже багато часу як у студентів, так і у співробітників бібліотеки. Електронна бібліотека розв´язала і це питання шляхом створення персональних електронних абонементних карток студентів, та електронних читацьких квитків. Такий квиток можна отримати на абонементі бібліотеки процес отримання та здачі книжок забирає лічені хвилини.

Тепер електронна бібліотеки також створюе повнотекстовоу базу даних раритетних видань, які зберігаються у фонді бібліотеки. А їх у нас чимало — 2,5 тисячі найменувань унікальних книжок сьогодні не бачить читач. Серед них в оригіналі Д. Менделєєв, М. І. Пирогов, Л. Пастер, І. Сеченов, Ч. Дарвін, С. Боткін та багато інших.

Із зрозумілих причин ці книги не видаються читачам. Електронна бібліотека до кінця навчального року матиме базу даних з цих видань у повнотекстовому форматі, і вони, ми впевнені, знайдуть свого читача.

Сьогодні електронна бібліотека може запропонувати електронний каталог усіх статей медичних журналів України та Росії з 2000 р. Крім того, статті, опубліковані в усіх журналах, що передплачує університет з 2007 р., можна отримати в електронному повнотекстовому форматі.

На блозі бібліотеки за адресою http://odmu-bib.blogspot.com Ви можете не тільки ознайомитися з тим, що пропонується студентам, але й висловити свої зауваження та пропозиції щодо покращення роботи бібліотеки.

Таким чином, шановні читачі, користувачі, студенти, викладачі, науковці, аспіранти, магістранти, електронна бібліотека готова запропонувати Вам свою допомогу і такі необхідні для Вас інформаційні послуги.

Користування електронною бібліотекою є нескладним. Для цього необхідні елементарні навички роботи на комп’ютері.

З усіх інших питань Ви отримаєте вичерпну інформацію від співробітників бібліотеки. Чекаємо на Вас!
Г. І. Хандрікова, помічник ректора з науково-інформаційної діяльності