Історія кафедри патологічної анатомії

Кафедра патологічної анатомії була організована у 1902 році і почала свою роботу в анатомічному театрі (морфологічному корпусі), який було побудовано професором архітектури Толвинським М.К. за чотири роки. Перша лекція, з анатомії людини, була прочитана у 1900 році у великій анатомічній аудиторії професором Батуєвим М.О., а ще через два роки була прочитана лекція з патологічної анатомії студентам третього курсу професором Кишенським Д.П., засновником і першим завідувачем кафедри патологічної анатомії.

З моменту створення кафедри і по теперішній час змінили один одного вісім завідувачів, які підтримували і продовжують розвивати найкращі освітні і наукові традиції, закладені попередниками. Колектив кафедри, в усі роки її існування, вносить значний вклад в діагностичну роботу закладів охорони здоров’я.

Наукові дослідження колективу кафедри завжди відповідали запитам часу і стосувалися інфекційної патології, онкологічних проблем, захворювань дихальних шляхів, туберкульозу і т.ін.

На кафедрі патологічної анатомії працює два професора, чотири доцента, наукові ступені мають майже усі викладачі.

Теперішній завідувач кафедри професор Ситнікова В.О. є ученицею і продовжувачем ідей свого вчителя професора Даниленка А.І., який сорок років тому сумісно з кафедрою акушерства і гінекології обрав напрямок наукових досліджень пов’язаний з профілактикою і лікуванням патології плода та новонародженого, а також ускладненнями післяпологового періоду у жінок при геніальній та екстрагенітальній патології.

За останні роки на кафедрі захищені дисертації з патології плаценти при ВІЛ-інфекції, екстракорпоральному заплідненні, туберкульозі, патології яєчників. Виконуються наукові роботи з питань організації і функціонування патологоанатомічної служби, проблем ендометріозу і аденоміозу і т.ін.

Завідувачі кафедри патологічної анатомії з моменту її заснування до цього часу

Кишенський Дмитро Павлович – (1858-1933) завідував кафедрою патологічної анатомії в 1902-1919 рр. З 1892 року – понадштатний помічник прозектора при кафедрі судової медицини. Дисертацію на ступінь доктора медицини «Вплив чревосечения на туберкульоз очеревини» Дмитро Павлович захистив у 1894 році. З 1896 року – штатний прозектор кафедри патологічної анатомії Московського університету.
Михайло Михайлович Тизенгаузен (1877-1944) завідував кафедрою патологічної анатомії в 1920-1944 рр.
У 1910 році Михайло Михайлович захистив дисертацію на ступінь доктора медицини «До питання про етіологію пухлин».
Автор понад 20 опублікованих наукових робіт, присвячених патологічної анатомії ряду інфекційних захворювань,морфології злоякісних пухлин і ін.
Давид Мойсейович Хаютін (1896-1957) завідував кафедрою патологічної анатомії в 1944-1953 рр.
У 1936 році рішенням кваліфікаційної комісії Наркомату охорони здоров’я УРСР Давиду Мойсейовичу присвоєно вчений ступінь доктора медичних наук без захисту дисертації. Автор 45 наукових робіт, присвячених переважно питанням онкоморфологів.
Микола Йосипович Вальчук (1897-?) Виконував обов’язки завідувача кафедри патологічної анатомії в 1954-1957 рр. З 1954 року Микола Йосипович виконував обов’язки завідувача кафедри патологічної анатомії Одеського медичного інституту. У 1957 році був відряджений до Тернопільської медінститут, де став засновником і першим завідувачем кафедри патологічної анатомії.
Євген Олександрович Успенський (1901-1977) завідував кафедрою патологічної анатомії в 1956-1973 рр.
У 1935 році Євгену Олександровичу присуджено науковий ступінь кандидата медичних наук без захисту дисертації. У 1953 році Євген Олександрович захистив дисертацію на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук .
Неоніла Мартинівна Коврижко (1922-1998) завідувала кафедрою патологічної анатомії в 1974-1984 рр. У 1948 році Неоніла Мартинівна захистила дисертацію на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук на тему «Вікова гістоморфологія внутрішньонирковий артерій і клубочків», в 1970 році – докторську дисертацію.
Анатолій Іванович Даниленко завідував кафедрою патологічної анатомії з 1984 по 2006 рік.
У 1969 році Анатолій Іванович захистив кандидатську дисертацію, в 1985 році – докторську дисертацію «Плід і послід багатоплідної вагітності».
Автор понад 100 наукових друкованих праць.
СИТНИКОВА Варвара Александровна

Варвара Александровна Ситникова заведует кафедрой патологической анатомии с 2006 года.

В 1989 году защитила диссертацию на соискание степени кандидата медицинских наук «Морфология последа при гестозах в сочетании с сахарным диабетом у беременных в условиях комплексной терапии», в 2008 году − докторскую диссертацию «Патоморфологические особенности фетоплацентарного комплекса при гипоксии и синдроме задержки развития плода».

Автор более 150 научных работ, посвященных вопросам патологии плаценты, плода, новорожденного, гинекологической патологии, осложнениям беременности у женщин с ожирением. Автор учебников и учебных пособий для студентов, магистров, интернов, начинающих  врачей.

Ассистент кафедры патологической анатомии ОНМедУ Т. А. Лищиновская