Валерій Запорожан: Відтік медичних кадрів посилюється, третина посад у лікувальних закладах — вакантні

В останні два роки в Україні посилюється відтік медичних кадрів до Європи. За деякими даними, за останні два роки країну залишили близько 70 тисяч фахівців. Про це в статті повідомив голова Вченої ради Одеського національного медичного університету академік Валерій Запорожан.
Від’їжджають, перш за все, молоді, амбітні та найбільш кваліфіковані фахівці. Лікувальним закладам у середньому вже не вистачає до 30% персоналу. Багато й тих, хто лишає професію на користь більш високооплачуваних галузей. «Це очікувана ситуація і вона мала бути перш за все передбачена при реформуванні галузі. Але цього не сталося. Оснащеність наших лікарських закладів залишає бажати кращого. Для фахівців велике нещастя знати та уміти лікувати, але не мати, чим це робити. Крім того, лікарю важливо знати, що його роботу цінують, а його поважають як особистість. Це не завжди так», — пише Валерій Запорожан.
На його думку, так звана медична реформа не просто не змогла запропонувати вихід з цієї ситуації, але й посилила негативні тенденції. Адже чи не найголовніший її постулат — оптимізація витрат. «Щороку МОЗ повертає до бюджету мільйони невикористаних коштів, за що отримує премії. Це що, економія ціною життя людей? Це не нормально для європейської країни», — переконаний Валерій Запорожан.
На його думку, пріоритетом має бути не економія, а здоров’я нації. Отже фінансування медичної галузі та охорони здоров’я повинно здійснюватися на рівні принаймні 5% від ВВП. Крім того, необхідно змінити ставлення до лікарів з боку профільного міністерства, бо зараз очільники відомства більш охоче полюють на «відьом», ніж опікуються їхньою підтримкою. «Багатогранну проблему міграції медичних кадрів можна вирішити тільки на державному рівні. І чим скоріше, тим краще. Інакше може настати точка неповернення. І тоді запізно буде шукати винних», — переконаний Валерій Запорожан.