Одеський медін: Неупередженість комісії МОЗ — фікція. Качурець продовжує політику Супрун

20 вересня студенти і колектив Одеського медуніверситету втретє в цьому році пікетували будівлю Кабміну і Міністерства охорони здоров’я. Вони вимагали розблокувати фінансування. Вперше за весь час протистояння до протестувальників вийшов представник МОЗ — радник міністра Дмитро Раїмов. Він пообіцяв, що в університет приїде комісія, яка на місці в усьому розбереться. Комісія дійсно приїхала, проте її візит зайвий раз підтвердив: до виходу з кризи ще дуже далеко.
Нагадаємо, конфлікт між ОНМедУ і МОЗ триває з літа минулого року. В. о. міністра Уляна Супрун звільнила ректора Валерія Запорожана і призначила виконуючим обов’язки ректора Костянтина Аймедова. Через місяць з невеликим він передав повноваження Владлені Дубініній. Тимчасом колектив, якому закон і статут дають право самому вибирати ректора, ставлеників МОЗ не визнав. На засіданні Вченої ради колектив проголосував за в. о. ректора Юрія Сухіна. Протистояння з МОЗ продовжилося в судах, на акціях протесту. Прихильники Дубініної щонайменше 6 разів намагалися силою захопити ректорат. У січні 2019 року Уляна Супрун, не визнаючи документи за підписом Сухіна, відмовилася затвердити кошторис вишу на 2019 рік. Весь цей час 3 тисячі співробітників і 8 тисяч студентів не отримують зарплати і стипендії. Заблокована оплата комунальних платежів, зупинені ремонти.
Під час переговорів з Раїмовим проректор ОНМедУ Костянтин Талалаєв заявив, що університет готовий прийняти комісію, надати всі документи і забезпечити максимальне сприяння за однієї умови: МОЗ включить до її складу неупереджених фахівців, які не представляли б інтереси жодної зі сторін конфлікту. Однак МОЗ домовленості порушив. Комісію очолили два заступники міністра — Андрій Семиволос і Младена Качурець. Семиволоса зустріли оплесками — вперше МОЗ делегував до університету свого представника, якого знають і поважають в галузі. Крім того, Семиволос нова людина в МОЗ, він не брав участі в конфлікті навколо ОНМедУ. А ось Качурець зустріли інакше. Справа в тому, що вона була юристом Уляни Супрун і допомагала «документально оформити» незаконні спроби захопити університет. Більше того, візит Качурець до ОНМедУ не перший. В університеті згадують, як під час одного із захоплень бачили її з бандою загарбників, які били студентів, що вийшли на захист alma mater.
Це перша чотиристороння зустріч з початку конфлікту: адміністрація ОНМедУ на чолі з Сухіним, представники МОЗ, колектив і студенти, прихильники Дубініної — Костянтин Аймедов, Максим Болдін та інші. Не обійшлося без перепалок і освистування. Аймедов брав слово під крики «ганьба». Свою реакцію колектив пояснив просто: у прихильників Дубініної немає повноважень навіть на те, щоб просто бути присутніми на зустрічі, — вони не є співробітниками вишу, членами Вченої або Наглядової ради. «Хто ти взагалі такий? Хто тебе куди обрав?» — почув Максим Болдін, що взяв слово.
З першими ж репліками Младени Качурець стало зрозуміло — справа Супрун продовжує жити навіть в оновленому Міністерстві. Протягом усієї зустрічі заступник міністра давала зрозуміти: комісія — картинка для ЗМІ. Насправді МОЗ призначить ректором свою людину, знову порушуючи закон і права вищих навчальних закладів на автономію. На жаль, Качурець продовжує політику Супрун і її заступника Олександра Лінчевського, який і був ідейним натхненником рейдерського захоплення ОНМедУ.
Не дивно, що замість виходу з ситуації Качурець запропонувала продовжити ходіння по замкнутому колу: МОЗ призначить в. о. ректора, який керуватиме медуніверситетом до виборів. А оскільки суд заборонив МОЗ втручатися в університетське самоврядування та призначати керівників ОНМедУ, обидві сторони — адміністрація Сухіна і прихильники Дубініної — зобов’язані відкликати всі позовні заяви.
Колектив з таким планом дій не погодився. Люди впевнені: Качурець діє в інтересах Дубініної. Мета заступника міністра — посадити її в крісло ректора за всяку ціну. В черговий раз університет намагаються поставити на коліна, а колектив перетворити в безвольних рабів — без права голосу і вибору, без права навіть отримувати зарплату за свою працю. На таке колектив ОНМедУ ніколи не погодиться. Люди не раби і не стануть ними, хто б не прийшов керувати МОЗом.
Тільки на перший погляд ідея МОЗ може здатися примирною. Насправді вона ще більше загострить ситуацію. По-перше, Міністерство вже намагалося призначити своїх ректорів. Що з цього вийшло, знає вся Україна. По-друге, спробою призначити чергового в. о. МОЗ знову порушить автономність ВНЗ, рішення суду і, головне, закон України «Про вищу освіту». По-третє, ніхто з присутніх на зустрічі не повірив в те, що новим в. о. можуть призначити неупередженого професіонала, заклопотаного виключно долею університету.
Дубініна і Аймедов, будучи впевненими, що новим в. о. стане один з них, в цілому ідею МОЗ підтримали. Всупереч думці колективу вони зажадали якомога швидше відсторонити чинну адміністрацію від управління вишом. Їхня позиція викликала бурхливу реакцію аудиторії. «Всупереч волі колективу ви були заведені в ректорат медуніверситету. У нас є відео, як ви заходили в ректорат разом з бойовиками, як ви вибивали двері, як ви не хотіли зустрічатися з колективом, як ви ховалися в цьому кабінеті, як ви ночували там півтора місяця. Ми все це бачили. Я на відміну від інших присутніх тут не хочу бути ректором. Я тут тільки тому, що за мене проголосував колектив. А ви тут на якій підставі?» — заявив Юрій Сухін у відповідь на репліку Аймедова.
Законна адміністрація ОНМедУ пропозицію МОЗ відхилила. Тут наполягають: перш за все потрібно розблокувати фінансування університету, погасити заборгованість із зарплати та стипендій і тільки після того, як люди отримають свої гроші, а університет повернеться до нормальної роботи, «ділити» ректорат. «Ви сьогодні представляєте новообраного Президента, новий Кабмін. Ми ж голосували за вас, ми мріяли, щоб прийшли нові люди і зупинили цей безлад. Ми хочемо нормально працювати. Ми просимо вас, в першу чергу, підписати кошторис, щоб наші люди отримали зарплати і стипендії, а далі — оголошуйте легітимні чесні вибори, і нехай колектив вибирає собі кращого ректора», — звернувся до комісії в. о. проректора Олег Тарабрін.
Після переговорів комісія зустрілася з профспілковою організацією університету і студентами. І хоча зустріч складно назвати продуктивною, той факт, що вона все ж відбулася, — перший позитивний сигнал. В ОНМедУ подякували міністру Зоряні Скалецькій за діалог, що почався, і делегування до комісії Андрія Семиволоса, який зайняв законну і конструктивну позицію. Колектив розраховує, що його позиція незабаром реалізується. Яке б рішення в результаті не ухвалив МОЗ, головне, щоб Одеський медуніверситет продовжив працювати, щоб право людей на працю і заробітну плату стало недоторканним, щоб закон захищав конституційні права студентів на вищу освіту, а одеситів — на висококваліфіковану медичну допомогу.