Історія кафедри роботизованої та ендоскопічної хірургії

Кафедра роботизованої та ендоскопічної хірургії – нова кафедра, яка створена в 2017 році, з метою забезпечення єдиного навчального, наукового та лікувального процесу в області самого нового і прогресивного напрямку в хірургії – лапароскопічних робот-асистованих оперативних втручань. Також кафедра буде займатися найновішими розробками в таких напрямках мінімально-інвазивної хірургії, як лапароскопічна онкохірургія, гнучка оперативна ендоскопія, черезшкірні втручання під контролем ультразвуку, ендоваскулярна хірургія, та інші втручання, де використовується ендоскопічний доступ (риноскопія, артроскопія, тощо). Кафедра вже оснащена новим обладнанням для виконання найскладніших лапароскопічних втручань та ендоскопічних втручань, а також складних відкритих абдомінальних операцій. На новому обладнанні вже виконано близько 80 операцій, і їх спектр постійно розширюється. Зараз на кафедрі працюють хірурги, урологи, ендоскопіст, з них – 2 доктора медичних наук та 2 кандидата медичних наук.

Аудіторії кафедри

Основною клінічною базою кафедри є II хірургічне відділення Багатопрофільного медичного центру Університетської клініки. У 1902 році тут була заснована факультетська хірургічна клініка. До створення нової кафедри II хірургічне відділення було базою кафедри загальної хірургії. У нової клініці впроваджуються найсучасніші технології в навчанні студентів, інтернів та курсантів (іде розробка системи онлайн тестування, налагоджена трансляція з операційної з двостороннім аудіозв´язком, організований стимуляційний клас з сучасними віртуальними симуляторами Symbionics та тренажерами Simulab), будуть використані прогресивні принципи науки (проспективні дослідження, сучасна цифрова статистична обробка), та будуть впроваджені найновіші принципи і технології в лікувальній роботі (повна реставрація корпусу з побудовою сучасних операційних, впровадження електронних систем управління, використання міжнародних клінічних рекомендацій і локальних клінічних протоколів, постійне навчання співробітників в провідних національних і зарубіжних центрах).

Лікувальна робота кафедри роботизованої і ендоскопічної хірургії базою кафедри і оснащене новітнім обладнанням. За 2 роки завідувачем кафедри проф. Малиновським А.В. виконано понад 300 лапароскопічних і понад 100 відкритих абдомінальних операцій. Іншими співробітниками виконано близько 150 ендоурологіческіх, ендоскопічних, риноскопічних і крізьшкірних операцій. Вперше в клініці впроваджено такі лапароскопічні операції: холецистектомія з флюоресцентной холангіографією, мінілапароскопічна холецистектомія із застосуванням «хірургії одного дня», холедохолітотомія з відеохоледохоскопіей, аллопластика гриж стравохідного отвору діафрагми і кардіоміотомію при ахалазії стравоходу з 3D-лапароскопией, аллопластика вентральних і пахових гриж (IPOM Plus і TAPP) з 3D-лапароскопією , аллопластика діастазу прямих м’язів живота з поділом шарів (TAR), резекція шлунка з лімфодіссекцією D2 і резекція ободової кишки з флюоресцентною лімфо- і ангіографією, рукавна резекція при морбідного ожиріння та інші. Впроваджені такі відкриті операції: дистальна резекція підшлункової залози, панкреатодуоденальна резекція, резекція печінки, високі біліодігестівні анастомози, гастректомія з лімфодіссекцією D2 c флюоресцентною лімфографією, ціторедуктівні операції з внутрішньочеревної хіміоперфузіей (HIPEC). Вперше в клініці впроваджено ендоскопічні операції: лігування варикозно-розширених вен стравоходу, стентування стравоходу, ободової кишки і холедоха, трансанальні ендоскопічні мікрохірургічні операції (TEM) та інші.

Досягнуто мінімізація післяопераційних ускладнень і середній післяопераційний ліжко-день становить 3 дні.

Наукова робота кафедри роботизованою і ендоскопічної хірургії

Тема науково-дослідної роботи кафедри: «Розробка і впровадження роботизованих, мінімально-інвазивних і мультидисциплінарних втручань на органах черевної порожнини, заочеревинного простору і малого тазу». За 2х-літній період заплановано 2 кандидатські дисертації, на етапі планування ще 2 дисертації, опубліковано 15 статей, отримано 2 патенти, подано 6 заявок на патенти, подано 20 тез на міжнародні та всеукраїнські конференції.

Співробітники кафедри і відділення ендоскопічної та онкологічної хірургії відвідали 25 конгресів і конференцій, з них 10 міжнародних, в т.ч .: 25-й міжнародний конгрес Європейської асоціації ендоскопічних хірургів (ЕАЕС), Франкфурт на Майні, Німеччина, 14-17 червня 2017 р ; 26-й конгрес ЕАЕС, Лондон, Великобританія, 30 травня – 1 червня 2018 р; 48-й міжнародний конгрес хірургів, Краків, Польща, 11-15 серпня 2019 р; 27-й з’їзд ЕАЕС, Севілья, Іспанія, 12-15 червня 2019 р
На останньому конгресі проф. Малиновським А.В. виконано 2 доповіді по передового досвіду клініки. Проф. Малиновський А.В. пройшов стажування в Румунії з лапароскопічних операціях при грижах в 2018 році і стажування в Чехії з лапароскопічних операціях на ободовій і прямій кишці в 2019 році. Ряд співробітників кафедри є членами ЕАЕС.

Навчальна робота кафедри роботизованої та ендоскопічної хірургії

Кафедра організована в 2017 році для розвитку нових напрямків лапароскопічної та ендоскопічної хірургії та забезпечення єдиного навчального, лікувального та наукового процесу в рамках роботи Багатопрофільного медичного центру Університетської клініки ОНМедУ. Організовано симуляційний клас з унікальним комплексом кращих в світі тренажерів Simbionix і Simulab для студентів, інтернів та курсантів. Проводиться на регулярній основі інтенсивний 5-и денний курс тематичного удосконалення «Основи лапароскопічної хірургії». Найближчим часом будуть проводиться аналогічні курси з гнучкої оперативної ендоскопії та просунутої лапароскопічної хірургії. У навчальний процес введено щоденні клінічні обходи, трансляції операцій і online-тестування. Функціонує студентський науковий гурток, учасники якого займають призові місця на студентських конференціях. За 2х-річний період кафедра брала участь в організації 2 науково-практичних конференцій.

 

Читайте докладніше на сайті кафедри.