Історія кафедри медицини катастроф і військової медицини

В вересні 1933 року в Одеському медичному інституті відкрилася спеціальна кафедра військово–медичної освіти студентів, яка мала назву – кафедра спеціальної підготовки Одеського медичного інституту.

З квітня 1944 року – кафедра військово-медичної підготовки. Головним напрямком діяльності військової кафедри було глибоке вивчення великого досвіду організації медичного забезпечення бойових дій сухопутних військ, впровадження в учбовий процес перевіреної у ході війни системи етапного лікування поранених та хворих з евакуацією за призначенням, наукова робота викладачів військової кафедри в співавторстві з військово-польовими хірургами по патології ран на війні, етіопатогенезу травматичного шоку і т. інш.

Враховуючи те, що Одеса була військово-морським регіоном, з квітня 1963 року кафедра стала називатися Військово-морською кафедрою Одеського медичного інституту. Це пов’язано з якісним перетворенням Військово-морського флоту під впливом науково-технічного прогресу, а саме:

• впровадження ракетно-ядерної зброї у підводні системи стратегічного призначення;
  • озброєння флоту океанською авіацією дальньої дії;
  • впровадження в Військово-морський флот корабельних авіаційних бойових засобів.

На кафедрі було створено:

• Цикл організації і тактики медичної служби Військово-морського флоту (ОТМС ВМФ);
  • Цикл військової токсикології, радіології та медичного захисту від зброї масового ураження (ВТ і ЗЗМУ);
  • Курс медичної служби цивільного захисту (МС ЦЗ).

З вересня 1993 р. – Військова кафедра при Одеському державному медичному інституту, з серпня 1994 р. – кафедра військової підготовки Одеського державного медичного університету, з 29 грудня 1995 р. – кафедра екстремальної і військової медицини Одеського державного медичного університету, з 2 березня 2003 р. – кафедра медицини катастроф та військової медицини Одеського державного медичного університету.

За всі роки існування кафедри було підготовлено десятки тисяч офіцерів медичної служби.

З 31.10.2010 р. кафедру медицини катастроф та військової медицини ОДМУ розформовано.

У зв’язку з загостренням політичної ситуації на Україні, анексією Криму та початком бойових дій на Донбасі виникла необхідність в підготовці великої кількості висококваліфікованих військових лікарів.

Тому Наказом ректора Одеського національного медичного університету №361-о від 19.08.2015 року згідно Постанови Кабінету Міністрів України №143 від 25.03.2015 року з 01.09.2015 року створено кафедру медицини катастроф та військової медицини Одеського національного медичного університету.

Зараз основним завданням кафедри є підготовка офіцерів медичної служби запасу з метою забезпечення Збройних Сил України, Військово – Морських Сил України та інших військових формувань необхідною кількістю висококваліфікованих військових лікарів для виконання військового обов’язку в запасі, служби у військовому резерві, проходження військової служби за контрактом або за призовом осіб офіцерського складу Збройних Сил України, Військово – Морських Сил України та в інших військових формуваннях.