Історія кафедри філософії та біоетики

Кафедра філософії та біоетики веде свій початок від Новоросійського університету, тобто була сформована ще до відкриття медичного факультету. Найбільш відомими вченими тих років були: професор М. Я. Ланге, який здійснив переклад основних творів Аристотеля на російську мову, а в 1895 р. відкрив при кафедрі першу в Росії психологічну лабораторію; видатний філософ, богослов, культуролог і історик Г. В. Флоровський; академік Л. В. Громашевський.

У 1920–1930 рр. в Одеському медичному інституті, як і в системі вищої освіти в цілому, нажаль, замість незаангажованої і достатньо широкої в своїй потенції формування світогляду майбутніх лікарів дисципліни «Філософія» були впроваджені ідеологічно концептовані курси діалектичного матеріалізму, а потім – марксизму-ленінізму. Після звільнення Одеси від німецько-фашистських окупантів деякий час викладачі кафедри філософії читали курс історії Великої Вітчизняної війни, у той же час при кафедрі філософії продовжували діяти методологічні семінари для професорсько-викладацького складу інституту, початок яким було покладено ще кафедрою філософії Новоросійського університету. У 50-ті роки основний науковий напрямок кафедри «Філософські проблеми медицини» розроблявся за участю академіків і професорів В. П. Філатова, М. О. Ясиновського, П. М. Сєркова та ін.

Історія кафедри налічує цілу плеяду видатних вчених безпосередньо філософської галузі. Так, у 1966–1968 рр. кафедрою керував кандидат філософських наук, доцент Григорій Іванович Дяченко. Співробітники кафедри (доценти Л. К. Самбірський і І. М. Савчук, старший викладач Л. Б. Розенталь) читали курс філософії студентам і аспірантам медінституту. З 1969 р. по 1970 р. кафедру філософії очолювала кандидат філософських наук, доцент Валентина Миколаївна Жукова. В 1970–1973 рр. завідувачем кафедри був кандидат філософських наук, доцент Фелікс Михайлович Придувалов, який в своїх наукових працях аналізував соціально-етичні принципи російського православ’я. З вересня 1973 р. по січень 1975 р. обов’язки завідувача кафедри виконував кандидат філософських наук, доцент Геннадій Тихонович Пилипенко, а в 1975–1979 рр. нею керував кандидат філософських наук (при цьому, лікар за базовою освітою), доцент Юрій Миколайович Стемпурський, який перетворив очолювану ним кафедру філософії в методологічний центр Одеського медичного інституту. В період з 1979 р. по 1982 р. кафедрою завідував кандидат філософських наук, доцент Володимир Олександрович Єрьоменко, колом наукових інтересів якого була розробка проблем буття людини, зокрема, питань єдності соціально-типового та індивідуального в особистості. Після нього, в 1982–1987 рр. кафедрою філософії завідував кандидат філософських наук, доцент Віктор Адамович Войчук. В 1987–1995 рр. кафедру очолював кандидат філософських наук, доцент Леонід Михайлович Росколотько. Його наукові інтереси були пов’язані з розробкою філософських проблем природознавства.

З 1995 р. по 2013 р. завідувачем кафедри була доктор філософських наук, професор, академік МАІ ООН, дійсний член РАНСТіМС, член Філософського товариства РАН, голова Одеського відділення Українського синергетичного товариства Ірина Вікторівна Єршова-Бабенко. З її ініціативи на кафедрі проводилися Міжнародні Пригожинські читання (2003–2013, 2015–2017 рр.), була організована практична школа «Дослідник». Сфера наукових інтересів професора І. В. Єршової-Бабенко: психосинергетика (автор терміна і наукового напрямку, 1989 р.), альфалогія (автор терміна і наукового напрямку, 1998 р.), методологія дослідження психіки і психомірних середовищ в контексті психосинергетики (1992 р.). Вона є автором концепції просторово-часового осьового центрування і єдності просторово-часової фрактальності психіки, мозку і організму, методу психокорекції «Створююча Сила», а також методик посттравматичної психологічної реабілітації, методів аналітики великих потоків інформації, активізації творчих здібностей та інтелекту, зміни моделі мислення. Під керівництвом професора І. В. Єршової-Бабенко було підготовлено та захищено сім кандидатських дисертацій (в переважній більшості науковці були підготовлені в рамках аспірантури за фахом психологія, що певний час функціонувала при кафедрі), також вона була науковим консультантом докторанта В. Б. Ханжи (філософія). З 2010 р. при кафедрі працює психологічна служба університету.

В 2013–2015 рр. кафедра працювала під керівництвом доктора філософських наук, професора Пустовіт Світлани Віталіївни (в 2013 р. кафедра філософії була перейменована в кафедру філософії та біоетики). С. В. Пустовіт є експертом ЮНЕСКО з питань біоетики, членом Міжнародного товариства з біоетики (SIBI), представником в Україні Міжнародної організації «Феміністичні напрямки в біоетики» (FAB), членом Європейського товариства з філософії медицини та охорони здоров’я (ESPMH), президентом Української асоціації з біоетики (з 2000 р.), вченим секретарем Комітету з етики Національної медичної академії післядипломної освіти ім. П. Л. Шупика МОЗ України. Професором С. В. Пустовіт були організовані перші в Україні симпозіум з біоетики (2000 р.) і міжнародний семінар, присвячений стандартним операційним процедурам проведення етичної експертизи біомедичних досліджень (2006 р.). З її ініціативи кафедра стала співорганізатором VІІ Міжнародного симпозіуму з біоетики «Виклики інформаційного суспільства: від біоетики до нооетики», присвяченого пам’яті д. філос. н., професора Валентина Леонідовича Кулініченка (2015 р.).

За роки історії кафедри на ниві освіти і науки плідно працювали професори В. І. Подшивалкіна, І. Г. Мисик, С. І. Яковенко, І. А. Доннікова, доценти Р. П. Чернега, І. М. Жуковський, О. П. Коваленко, Р. О. Максимова, Л. П. Желкова, Т. О. Берестецька, К. В. Аймедов, С. А. Антонюк, І. В. Бринза, М. М. Кулачинський, старші викладачі О. В. Башмакова, С. В. Корнієнко, Ю. Є. Кокоріна, М. О. Дзюбенко, Є. М. Іванова, О. Г. Хамідуліна, Г. В. Рабокоровка, викладачі В. В. Безчастнова, О. М. Куцебо, І. А. Васильєва і багато інших викладачів і вчених.

З лютого 2015 р. завідувачем кафедри філософії та біоетики є доктор філософських наук, професор Ханжи Володимир Борисович. До професорсько-викладацького складу кафедри входять доктор філософських наук, професор І. В. Голубович, кандидат філософських наук, доцент Д. М. Ляшенко (завуч кафедри), кандидат психологічних наук, доцент О. В. Медянова, кандидат філософських наук, доцент О. В. Чуйкова, старший викладач В. Т. Головчук, кандидат психологічних наук, керівник психологічної служби ОНМедУ Н. В. Кривцова; до лаборантського корпусу входять старші лаборанти О. А. Анастасович, І. М. Гербеева, лаборанти В. В. Ляшенко, М. Ю. Тиняна.

На кафедрі викладаються такі курси, як «Філософія», «Основи біоетики та біобезпеки», «Соціологія та медична соціологія», «Деонтологія в медицині», «Основи християнської етики та моралі» (для студентів); «Антропологія», «Філософські проблеми мови» (для магістрантів); «Філософія та методологія науково-медичного пізнання», «Професійна етика наукової діяльності лікаря» (для аспірантів).

Здійснюється розробка наукової теми кафедри «Постнекласична наукова парадигма: методологічні засади та концептуальні моделі» (2016–2020 рр.), в рамках якої вже захищено дві кандидатські дисертації, та на даний момент виконується одна докторська дисертація. Сьогоднішніми науковими проектами кафедри є: 1) щорічна Міжнародна наукова конференція «Людина як цілісність: філософський, психологічний, медичний та юридичний полілог» (проводиться в два етапи; входить до реєстру МОЗ України); 2) Міжнародний логіко-методологічний семінар імені проф. А. Ю. Цофнаса (десять засідань на рік); 3) щорічна науково-практична конференція «Чтения в память святого Луки Крымского (В. Ф. Войно-Ясенецкого) “Жизнь. Деятельность. Творчество. Наука и религия”»; 4) Науково-практична інтернет-конференція (з міжнародною участю) «Теоретико-методологічні проблеми здоров’я особистості».

Щорічно на кафедрі здійснюється підготовка майбутніх науковців до участі в науково-практичній конференції з міжнародною участю «Сучасні теоретичні та практичні аспекти клінічної медицини» (для студентів та молодих вчених), за результатами якої студенти багаторазово отримували призові місця. В 2016 р. кафедрою і психологічною службою ОНМедУ було ініційовано і організовано першу Всеукраїнську олімпіаду з психології для студентів медичних і фармацевтичних навчальних закладів України III і IV рівня акредитації, присвячену 100-річчю пам’яті І. І. Мечникова, а в 2017 р. – Всеукраїнську наукову конференцію для студентів і молодих вчених «Цілісне здоров’я людини: соматичні, психологічні та соціальні аспекти». Значну кількість наукових та освітніх заходів кафедри проведено за активної підтримки INTERNATIONAL ACADEMY OF PSYCHOSYNERGETICS AND ALPHALOGY (директор – кандидат психологічних наук Н. В. Кривцова).